Özel Fethiye’de Dünya Çocuk Günü

“Çocuk bugünün yarını, yarının umududur.”

 

Özel Fethiye İlköğretim Okulu’nda Dünya Çocuk Günü 8 Ekim 2019 Salı günü küçük ama tadı damağında bırakan bir törenle kutlandı.

2. sınıf öğrencilerinin hazırladığı ve sunduğu program günün anlam ve önemini belirten konuşma ile başladı. Ardından öğrenciler ülke bayrakları ile ülkeler hakkında kısa bilgiler verdiler. Öğrenciler gruplar halinde ülkelere özgü kostüm ve danslarla canlandırma yaptılar.  

            Özel Fethiye ailesi olarak bizler de tüm dünya çocuklarının gününü kutlarız.

 

Özel Fethiye’de Hayvanları Koruma Günü

Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu öğrencilerine küçük yaştan itibaren hayvan sevgisi kazandırmak amacıyla “Hayvanları Koruma Günü etkinliğini gerçekleştirdi.

Özel Fethiye öğrencileri 04 Ekim 2019 Cuma günü 3. Sınıf öğrencilerimizin hazırladığı programla kutladılar. Programda öğrenciler hayvanları sevmenin ve korumanın önemini vurguladılar. 3. Sınıfların yaptığı programın dışında öğrenciler okul koridorlarında baktıkları ve besledikleri hayvanlarıyla çekilmiş fotoğraflarından bir pano yaptılar. Ayrıca farkındalık yaratmak adına harçlıklarından arta kalan paralarını da okulda oluşturulan kumbaraya atarak sokak hayvanlarına mama almak için biriktirdiler. Toplanan paralarla alınan mama da okul idaresince ilgili birimlere teslim edildi.

Özel Fethiye’de Okul Aile Birliği Toplantısı Yapıldı.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları “Okul Aile Birliği” toplantısı  04.10.2019 Perşembe günü okul salonunda gerçekleştirildi.

Okul salonunda gerçekleştirilen toplantı Okul Müdürü Sayın Ayser YILMAZ başkanlığında yapıldı. Bu toplantıda “Okul–Aile arasındaki bütünleşmenin gerçekleştirilmesi, veli ve okul arasındaki iletişimi güçlendirmesi, eğitim–öğretimi geliştirici faaliyetlerin desteklenmesi iler ilgili konular konuşuldu. Ayrıca bu toplantı da 2019-2020 ders yılı için “Okul Aile Birliği” yönetimi oluşturularak, görev dağılımları yapıldı.

Özel Fethiye’de Veli Toplantıları

2019–2020 ders yılı I. Dönem I. veli toplantılarımızı tamamladık.

2019–2020 ders yılı I.Dönem I.Veli Toplantılarımızı anasınıfı, ilkokul ve ortaokul bazında tamamladık. 3 gün süren veli toplantılarımızda yeni ders yılı ile ilgili çalışmalarımızın ve müfredatlarımızın tanıtılması, sınıf-okul kurallarının hatırlatılması, veli işbirliği ve istekler, okul aile birliğini oluşturacak sınıf veli temsilcilerinin seçimi ve sınıflara özgü konularda bilgilendirmeler yapıldı.

Üç gün boyunca yoğun katımla geçen toplantı da velilerimiz öğretmenlerimizin bilgilendirmelerini notlar alarak toplantıları takip ettiler.

 

Özel Fethiye’de Okul Coşkusu

            Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğretmen ve öğrencileri bugün kutlamalarla 2019–2020 ders yılına başladı.

Okul bahçesinde düzenlenen törene öğretmenler, veliler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Kutlama programı başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden öğretmenler için saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasının ardından Özel Fethiye İlköğretim Okulu Müdürü Ayser YILMAZ 'ın açılış konuşmasıyla devam etti.  Ayser Yılmaz yaptığı konuşmada: "2019-2020 ders yılının başladığı şu dakikalarda okula ilk kez adım atmanın heyecanıyla yüreği çarpan, tekrar okuluna, öğretmenine ve arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan sevgili çocuklarımız sizlerle anlam kazanan, güzelleşen okulumuza hoş geldiniz. Özel Fethiye Eğitim Kurumları olarak bizler bugün ilkeleri ve devrimleriyle Cumhuriyetimize ve eğitim sistemimize yol gösteren büyük önder Atatürk’ün izinde 25. eğitim-öğretim yılımıza başlamanın heyecanı ve coşkusu içindeyiz. Her başlangıç yeni bir umuttur. Her umut, yeni girişimleri, yeni beklentileri ve özünde yeni bir canlılığı da birlikte getirir. Bu duygular içinde yeni ders yılımızın sağlıklı, huzurlu ve başarılarla dolu geçmesini diler, sevgi ve saygılarımı sunarım." dedi.

            Programa 2018-2019 ders yılında mezun olan öğrenci Ezgi Su HANÇAR ve öğrenci velisi Semra KÜP’ün konuşmalarıyla devam edildi. Konuşmaların ardından öğretmen ve personel tanıtımı yapıldıktan sonra program sona erdi.

            Özel Fethiye Eğitim Kurumları 2019-2020 ders yılının tüm öğrenci, öğretmen ve veliler için sağlık, huzur ve başarılarla dolu geçmesini temenni etti.

 

Özel Fethiye’de Miniklerin İlk Gün Heyecanı

Özel Fethiye Eğitim Kurumları 2019-2020 ders yılı açılışını 02 Eylül 2019 Pazartesi günü okul bahçesinde “Okula Uyum Programı” ile gerçekleştirdi.

Okul bahçesinde saat 10.00’da başlayan tören tüm öğretmenler, Anasınıfı, 1. sınıf ve 5. sınıf öğrenci ve velilerinin katılımıyla başladı. Türkçe Öğretmenleri Sayın Özlem AKÇİN ve Sayın Fatma ÇAYLI’nın sunumunu yaptığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Okul Müdürü Sayın Ayser YILMAZ’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Ardından Anasınıfı, 1.sınıf ve 5. sınıf öğrencilerinin isimleri okunarak öğretmenlerine teslim edildi. Öğrenciler öğretmenlerine teslim edildikten sonra hep beraber kendileri için hazırlanan hoş geldiniz pastası kesildi. Ayrıca 1. sınıflarımız kendileriyle birlikte büyücek olan ağaçlarını hep birlikte diktiler. Masal kahramanlarıyla eğlenceli vakit geçiren öğrenciler, sınıflarında öğretmenleriyle tanışırken veliler de okul salonunda kendileri için hazırlanan ikramların beraberinde tüm öğretmenlerle bir araya gelerek sohbet ettiler.

 Özel Fethiye Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Sayın Müjde YORULMAZ’ ın velilere verdiği “Okula İlk Adım” semineri ve tanışma kaynaşma kokteyli ile program devam etti. Seminerde okula uyumu kolaylaştıracak davranışlarla ilgili ailelere önerilerde bulunuldu. Ayrıca öğretmen, veli, öğrenci işbirliğinin öneminden bahsedildi. Çocuğun örnek davranışlarında ailenin tutumunun gerekliliği belirtildikten sonra, velilerimizin duygu ve düşünceleri alınarak program sona erdi.

Okul Müdürü Sayın Ayser YILMAZ: “İlk hafta, okula uyum sağlama sürecinde son derece önemlidir. Tıpkı yetişkinler için ilk izlenimin önemli olması gibi, öğrenciler için de bu dönem okul yaşamları açısından özel bir önem taşır. Süreç, bir tür tanıma ve tanışma dönemi olarak düşünülebilir. Hem uyum sağlamalarını hem onları tanımayı hem okulu tanıtmayı hem de okuma yazma çalışmalarına hazırlığı bir arada yürütmek gerekir. Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu olarak Anasınıfı, 1.sınıflar ve 5. sınıfların bu süreci olabildiğince sorunsuz geçirebilmeleri için tüm hazırlık ve planlamalar en ufak ayrıntılar dahi göz önünde bulundurularak tamamlanmıştır. Ayrıca bu vesile ile de tüm eğitim camiasının 2018-2019 ders yılını başarılı ve mutlu geçirmesini temenni ederim.” diyerek güzel dilek ve temennileri ile konuşmasını bitirdi.

Özel Fethiye İlköğretim Okulunda ilk gün eğlenceli, sıcak, samimi bir hava içerisinde ana sınıfı, 1.sınıf ve 5.sınıf öğrencileri ile velilerin de yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Anasınıfı ve 1.sınıf Öğrenci Velileriyle Tanışma Toplantısını Gerçekleştirdik.

Özel Fethiye İlkokulu, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı Anasınıfı Öğretmenleri Arzu HARIMCI ve H. Deniz ÇAYIRLI ile 1. Sınıf öğretmenleri Seray KORKMAZ ve Ayşe ÖZERDEM uyum haftası öncesinde birbirlerini tanıyıp sıcak ilişkiler kurmak, uyum haftasında yapılacak olan çalışmalarla ve okul ile ilgili bilgi vermek amacıyla velileriyle buluştu.

Çocuğunun okula başlama heyecanını yaşayan tüm velilerimizin katıldığı toplantıda Okul Müdürümüz Ayser YILMAZ tüm velilere hoş geldiniz diyerek, okulumuzu tercih ettikleri için teşekkür etti ve mutlu bir eğitim öğretim yılı diledi. Ardından branş öğretmenlerimiz ve rehber öğretmenimiz velilerimizle buluştu. Kendilerini tanıtarak, işleyeceği derslerle ilgili kısa bilgiler verdiler. Velilerimiz sırayla kendileri ve çocuklarını tanıttı. Sınıf öğretmenlerimiz uyum haftasında yapılacak olan dersler ve etkinliklerle ilgili bilgilendirme yaptılar. Uyum haftası sürecinde velilerimizin nasıl davranmaları gerektiğinden bahsettiler. Öğretmenlerimiz okul, aile ve öğretmen iş birliğinin öneminden bahsederek özellikle anasınıfında ve 1. Sınıfta veli desteğinin öneminin altını çizdi. Güzel bir başlangıç, güzel bir son demektir diyerek, uyum haftasının ilk gününde güzel bir başlangıç için görüşmek üzere toplantıya son verdiler.

Özel Fethiye’de 2019-2020 Ders Yılı Hazırlığı

 

Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu öğretmenleri ve personeli yoğun ve yorucu bir eğitim ve öğretim yılının ardından 28 Haziran tarihinde başladıkları yaz tatilini en iyi şekilde dinlenerek ve değerlendirerek yeni eğitim öğretim yılına başladılar.

19 Ağustos 2019 Pazartesi günü gerçekleşen toplantıyla yeni öğretim yılına merhaba diyen öğretmenler, yeni dönemin hazırlık çalışmalarına başlayıp, bir önceki döneminde değerlendirmesini yaptılar.  Toplantıda akademik ve sosyal açıdan tüm yönler değerlendirilerek yeni öğretim yılında yapılması düşünülen tüm çalışmalar planlandı. Okul Müdürü Ayser YILMAZ toplantı ile ilgili olarak “Öğretmenlerimiz, 28 Haziran 2019 tarihinde yaz tatiline girmişlerdi. Yaz tatili dönemi sona erdi. Bugün itibari ile öğretmenlerimiz ve çalışanlarımız ile birlikte yeni ders yılı ile ilgili yeni planlamalar yapmak amacıyla bir düzenledik. Toplantıda;sosyal faaliyetlerimizi, akademik çalışmalarımızı, LGS sonuçları ve yerleştirmeleri, etütlerimizi görüşerek kararlar aldık. Aramıza yeni katılan öğretmenlerimizle tanıştık. Yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili programlarımızı belirledik.

2 Eylül’de okula uyum eğitimimiz var. 9 Eylül’deki açılışımıza kadar tüm programlarımızı belirleyeceğiz. Okulumuzun fiziki ihtiyaçları, araç gereçleri ve tüm tamirat işlemlerimizi tamamlayarak yeni eğitim öğretim yılına tamamen hazır olacağız. Yeni eğitim öğretim yılı için çocuklarımızı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Yeni eğitim öğretim yılının tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dileriz.

 

 

Özel Fethiye Öğrencileri LGS Başarıları Kutladı

Özel Fethiye Eğitim Kurumları 8.sınıf öğrencileri 2018-2019 ders yılında girdikleri Liselere Giriş Sınavı sonuçlarına göre elde ettikleri başarılarını okul salonunda kestikleri pasta ile kutladılar. 

Başarılı bir ders yılının ardından Türkiye Birincisi çıkarmanın haklı gururunu yaşayan Özel Fethiye Eğitim Kurumları, okul salonunda düzenlenen törenle öğrenci ve velilerinin katılımıyla başarılarını paylaştılar. Okul Müdürü Ayser Yılmaz konuşmasıyla başlayan program, sınav sorularının tümünü doğru cevaplayan ve 1 yanlış yapan öğrencilere ödüllerin verilmesiyle devam etti. Daha sonra pasta keserek başarılarını kutlayan öğrenciler coşkulu ve güzel anların yaşayarak hoşça vakit geçirdiler.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları olarak büyük bir başarı yakalayarak bizleri mutlu eden öğrencilerimize lise öğrenimlerinde de başarılarının artarak devam etmesini dileriz.

TERCİH SÜRECİNDE NELER YAPILMALI?

            24 Haziran 2019 Pazartesi günü açıklanan LGS sonuçlarının ardından 25 Haziran 2019 Salı günü de “2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayınlandı. Kılavuzun yayınlanmasında hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığı www.e-okul.meb.gov.tr adresinden de Yerel Yerleştirme ve Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan Ortaöğretim Kurumlarının Tercih Rehberini yayınladı.

Özel Fethiye Eğitim Kurumlarının Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığını yapan Müjde Yorulmaz tercih sürecinde ne gibi işlemler yapılması ve hangi kriterlere dikkat ederek sağlıklı tercih listeleri oluşturabileceğine dair bilgilendirme de bulundu.

 

* TERCİH TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

            2019 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna göre, resmi liselere yerleştirme için tercihlerin alınması 01-12 Temmuz 2019, yerleştirme sonuçlarının ve boş kontenjanların ilan edilmesi 22 Temmuz 2019 tarihindedir. Ayrıca Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan Özel Ortaöğretim Kurumlarının kayıt işlemleri ile Yetenek Sınavı ile öğrenci alan okulların işlemlerinin ve kayıtlarının tamamlanması 26 Haziran - 12 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

 

* ÖZEL OKULLARIN TERCİH ve KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAKTIR?

            Milli Eğitim Bakanlığının Merkezi Sınav Puanlarını(LGS) açıklamasıyla birlikte, sınav puanları ile kayıt alacak Özel Liseler de yerleştirme takvimini ve kayıt puanlarını açıkladı. Geçen yıl ile karşılaştırıldığında, Özel Liselerin 1.ön kayıt dönemi için ilan ettikleri Taban Puanlarının yaklaşık 40 ile 70 puan arasında arttırdığını görmekteyiz. Bu durumun en önemli sebebi elbette geçen yıl Merkezi Sınav Sisteminin ilk defa uygulanıyor olması ve tüm Türkiye’de sadece 18 tam puan yapan öğrenci varken, bu yıl 565 tam yapan öğrencinin olmasıdır.

Özel Okullarda ilk ön kayıt dönemi 26 Haziran-12 Temmuz 2019 arasında yapılmaktadır. MEB’in yayınladığı kılavuza baktığımızda Devlet Liseleri ile Özel Liselerin kayıt takvimleri çakışmaktadır. Buradan tüm velilerimizi uyaralım; Özel Liseye kesin kaydını yaptıran öğrenciler, bu kayıtlarını Devlet Tercihlerinin son bulduğu 12 Temmuz 2019 tarihine kadar sildirmediği taktirde Devlet Lisesi tercihinde bulunamaz. İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Muğla, Tarsus’ da bulunan 74 Özel Lise internet sayfalarından bu süreç ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerin nasıl olacağı, bursluluk, yatılık işlemler gibi, velilerin ve öğrencilerin tüm süreci takip edebilmeleri için kılavuzlarını yayınladı. Bu liselere kayıt yaptırmak isteyenlerin bu süreci büyük bir titizlikle takip etmeleri gerekmektedir.

 

* DEVLET LİSELERİ TERCİHLERİ NASIL YAPILACAKTIR?

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl tercih yapacak adaylara yardımcı olmak adına tercih rehberi ve yüzdelik dilimlere göre tercih robotu hazırladı. Öğrenciler bu tercih robotu ile sınav ile öğrenci alan tüm devlet liselerin genel ve iller bazında en düşük/en yüksek yüzdelik dilimlerini, kontenjan, yatılılık, yabancı dil gibi pek çok bilgiye ulaşarak doğru ve isabetli tercihler yapabileceklerdir. Bu yıl adaylara geçen yıl olduğu gibi, sınav puanı ile öğrenci alacak liseleri tercih hakkını 5 olarak ilan etmiştir. Yani bir öğrenci sınav puanını kullanarak tercih yapmak istiyorsa en fazla 5 tercih de bulanabilecektir. Tüm Türkiye’de 1526 lise sınav puanı ile öğrenci almaktadır. Bu liselerin toplam kontenjanı 139.120’dir.

Muğla’da sınav ile öğrenci alacak okul sayısı 15 ve toplam kontenjan 1410’dur. Bu liselerin okul türlerine ve kontenjanlarına baktığımızda: 2 Anadolu Lisesi(240) 4 Fen Lisesi(450) 1 Sosyal Bilimler Lisesi(120) 4 Meslek Lisesi(330)  4 İmam Hatip Lisesi(330) bulunmaktadır.

            Öğrencilerin ve velilerin özellikle şehir dışı tercih yapacakların, tercihte bulunmak istedikleri okulların pansiyon durumları, fiziki koşulları gibi önemli noktaları atlamamaları gerekmektedir. Eğer mümkünse tercih süreci içinde liseleri görmeleri ve yetkililer ile görüşüp soru işaretlerini gidermelerini öneririm.

            Şimdiden tercih sürecinin tüm öğrenciler için iyi geçmesini ve diledikleri okullara yerleşmelerini temenni ediyorum…

ÖZEL FETHİYE EĞİTİM KURUMLARI 2019 LGS SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

            Yorucu ve uzun geçen bir çalışma dönemi ardından, hayallerindeki liselerde okumak isteyen 1 milyon 210 bin 112 öğrencinin yirmi günden fazladır heyecanla beklediği sınav sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklandı.

Özel Fethiye Eğitim Kurumlarının Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığının yapan Müjde Yorulmaz, yaşanan süreci, sınav sonuçlarının nasıl değerlendirilmesi gerektiğini ve bundan sonraki aşamaları değerlendirdi.

1 Haziran 2019’da 1 milyondan fazla öğrencinin liselere girmek için ter döktüğü sınav sonuçları yayınlandı ve şimdi de heyecanla beklenen diğer süreç başladı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tüm gözler merakla beklenen tercih takvimi, yerleştirmelerin nasıl olacağı, nakil dönemleri ile ilgili bilgilerin yer alacağı 2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinde 25 Haziran tarihinde yayınlayacağını duyurduğu ve yayınladığı kılavuzda; yıl içinde netleşmeyen ve geçen yıl ilk tercih döneminde yaşanan yerleştirme kriterlerinde ne gibi değişiklikler olduğu, yerleştirme takvimi ve bu tarihlerde yapılacak işlemler gibi merakla beklenen soruların cevaplarını bulabilecektik. Evet, kılavuz ben yazıyı yazarken yayınlandı ve beklenildiği gibi 2018 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda yer alan pek çok kriterin aslında öğrenci lehine değişikliğe uğradığını ancak, özellikle yerel yerleştirme işlemlerinde öğrencilere istedikleri okulları tercih etmeleri durumunda bazı engelleri de ortaya koymak da ısrarcı olduklarını görmekteyiz.

Tercih Kılavuzunda yer alan detaylara geçmeden önce açıklanan sınav sonuçlarının rakamlarla değerlendirilmesinin, öğrencilerin almış olduğu puanların ne ifade ettiği ve biz rehber öğretmenlerin dili ile nasıl okunması gerektiğine kısaca bakalım.

 

BOL ŞAMPİYONLU 2019:565 ÖĞRENCİ TÜRKİYE 1.

Geçen yıl uygulaması ilk defa yapılan sınavda toplamda 18 öğrenci tüm soruları doğru yaparak 500 tam puan alırken, dün açıklanan sonuçlarda gördük ki bu rakam 565 olmuştur. Özellikle geçen yıl sayısal test bölümüne verilen 60 dakikalık sürenin bu yıl 80 dakikaya çıkması, bu yıl düzenli olarak yayınlanan örnek sorular ve tabi ki bir yıllık süreç de kazanılan tecrübe, sınava nasıl hazırlanılması gerekliliğinin iyi öğrenilmesi sonuçların bu yıl daha farklı olmasında önemli etkenler arasında yer almaktadır. Peki bu durum nelere sebep olabilir, tercih sürecinde neleri etkiler sorusunu da beraberinde getirmektedir. Her şeyden önce geçen yıl ile bu yıl arasında oluşan standart sapma farkı ve oluşan yüksek puanlar, bu yıl çok dikkatli ve doğru tercih yapmanın önemini göstermektedir. Hesaplanan puanların geçen yılki veriler ile karşılaştırıldığında, yüzdelik dilimler arasındaki uçurumlar aslında bu tercih dönemin de öğrenci ve velileri karar verme noktasında zorlayacak olduğunun yorumunu yaptırıyor.

 

YÜZDELİK DİLİM NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Yüzdelik Dilim, öğrencinin hesaplanan puanı ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde aslında başarı sırasını gösteren bir değerdir. Örneğin 2019 LGS sonuçlarına göre %8 lik dilimde yer alan öğrencinin Türkiye’de ki başarı sırası 96808 olduğunu söyleyebiliriz. Bu sırayı hesaplarken sınava giren tüm öğrenci sayısının 100’e bölünmesi ile aslında her dilime giren öğrenci sayısı hesaplanır ve öğrencinin dilimi ile çarpılarak elde edilir.

Neden önemlidir yüzdelik dilim? Çünkü her yıl öğrencilerin almış olduğu puanlar değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sınavın taban ve tavan puanları o seneki sınavın koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu, dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak tercih yapılması daha doğru olacaktır.

Özellikle 2019 sonuçlarını değerlendirdiğimizde, bu yıl 429 puan alan bir öğrencinin yüzdelik dilimi 7,49 iken, geçen yıl(2018) 7,49 yüzdelik dilime sahip bir öğrencinin puanının 370 olduğunu görmekteyiz. Aradaki bu uçurum puan farkının 2019 da sınavla öğrenci alacak kurumlarının çoğunda puanlarının yükseleceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle tercih listesi oluşturulurken, öğrencilerin ve velilerin mutlaka yüzdelik dilimleri dikkate almalarını, ayrıca bir uzman yardımı ve yönlendirilmesi ile tercih yapmalarını öneririm.

Bir sonraki yazımızda Tercih Kılavuzu, kayıt takvimi, özel okullar ve yetenek sınavları ile öğrenci alan okulların işlemleri, sınavla ve sınavsız yerleştirme kriterleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Özel Fethiye’de Mezuniyet Sevinci

            Özel Fethiye Eğitim Kurumları’nın 2018–2019 Ders yılı 20. Dönem Mezuniyet Töreni ve Geleneksel Keşkek Günü okul kurucuları, öğretmenleri, öğrencileri, velileri ve okul çalışanlarının katılımı ile 13 Haziran 2019 Perşembe günü resmi bir tören ile gerçekleşti.

Türkçe Öğretmeni Özlem AKÇİN ve Almanca Öğretmeni Eylem AKDAĞ’ın sunumlarıyla başlayan programa Okul Müdürü Sayın Ayser YILMAZ’ın konuşması ile devam edildi. Veliler adına Songül KARAKOÇ’un yaptığı konuşmanın ardından öğrenciler adına konuşmayı 8. sınıf öğrencisi Kenan HEKİMCİ yaptı.

            Mezun olan öğrencilerin öğretmenleri tarafından ailelerine teslim edildiği seremoni herkese duygusal anlar yaşattı. Mezuniyet Kütüğüne sınıf öğretmenleriyle birlikte tüm öğrenciler tarafından mezuniyet plakası çakıldı. Tüm öğrenciler yerlerini aldıktan sonra da bayrak flama devir tesliminde 8. sınıf öğrencileri Mustafa Mert ÇAMCI ve Sena ÖZAY ile 7. sınıf öğrencileri Ege BİLEN ve Ilgın YAĞCI’ya bayrak ve filamayı teslim etti. Öğrencilere okulda geçirdikleri günleri hatırlatmak amacıyla andaçları takdim edildi. Daha sonra öğrenciler coşkulu bir şekilde keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladılar. Özel Fethiye Eğitim Kurumları ailesi bir mutlu ana daha imzasını attı. Mezuniyet pastasını da kesen öğrenciler sevinç,  hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadılar.

Programın sonunda Okul Müdürümüz Sayın Ayser YILMAZ yaptığı konuşmada öncelikle mezunların yaşamında en değerli anlardan biri olan mezuniyet töreninin coşkusunu hep birlikte yaşamanın mutluluğunu, her yönden destek veren ailelerin değerinin büyük olduğunu ifade ederek, tüm öğretmenlere, ailelere ve törene katılanlara teşekkür etti ve öğrencilerin bundan sonraki yaşamlarında başarılar diledi.

 

Özel Fethiye’de Yıl Sonu Karne Heyecanı

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri, 14 Haziran 2019 Cuma günü aldıkları karneleri ile tatile başladılar.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri, 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başladıkları 2018-2019 eğitim-öğretim yılına, 9 ay süren yoğun bir tempoyla anne ve babalarının da katımıyla 14 Haziran’da karnelerini alarak tatile çıktılar. Çok başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçiren öğrencilerimiz karnelerini alırken heyecanları yüzünden okunuyordu.

Özel Fethiyeli ailesi olarak karne alan tüm öğrenci, öğretmen ve velilere iyi tatiller dileriz.

 

Özel Fethiye’de 8. Sınıfa Geçen Öğrenci ve Velilerine LGS Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

 

Özel Fethiye Eğitim Kurumları rehberlik servisi ve branş öğretmenleri ile Türkiye genelinde uygulanan Liseler Giriş Sınav Sistemi(LGS) hakkında 8. Sınıfa geçen öğrencilere ve velilerine okul konferans salonunda 11 Haziran 2019 Salı günü bilgilendirme toplantısı düzenledi.

İki ayrı oturumda düzenlenen toplantılarda öncelikle öğrencilere sunum yapan Rehber Öğretmen Müjde Yorulmaz; LGS’ye giriş sistemi ve çalışma prensipleri, yaz dönemi çalışmaları ve 8.sınıf da okulda yapılacak olan hazırlık çalışmaları hakkında detaylı bilgilendirme yapmıştır.

Bilgilendirme toplantısının ikinci oturumu da velilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Branş öğretmenleri ve rehberlik öğretmenimizin bilgilendirme yaptığı toplantıda; Liselere Giriş Sınav Sistemi(LGS), Liselere yerleştirmelerin nasıl yapılacağı, sınav sistemine göre çalışma prensiplerinin neler olması gerektiği, çalışma takvimine göre konu kazanımları, öğretmenlerin kendi yapacakları yazılı sınavlar, yaz dönemi çalışmalarının nasıl olması gerektiği ve bu süreci nasıl verimli geçirmeli ile ilgili bilgiler ayrı ayrı branş öğretmenlerimiz tarafından ayrıntılı olarak velilere aktarılmıştır.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları Müdürü Sayın Ayser YILMAZ toplantı sonunda “Liseler Giriş Sınav Sistemi(LGS) ile ilgili hazırlıkların en iyi şekilde yapıldığını, sınavlarla ilgili olarak tecrübelerinin arttığını ve buna bağlı olarak bu yılki sınavda başarılar kazandık. Bu yıl da çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz, 7. Sınıftan 8’e geçen öğrencilerimizin velilerini de gerekli bilgilendirmeleri yaptık.” Dedi.

 

4. Sınıf Öğrencileri Ünite Gezisi’nde

Özel Fethiye Eğitim Kurumları 4. Sınıf öğrencileri ünite gezisi yaparak yerinde öğrenmeye devam ettiler.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları 4. Sınıf öğrencileri 27/05/2019 Pazartesi Meteoroloji Müdürlüğüne ve Fethiye Kalesine öğretmenleri rehberliğinde gezi düzenlediler. Öğrencilerin ilk olarak Fethiye Meteoroloji Müdürlüğüne gittiler. Kurum Müdürü Sayın Gökçen Başaran tarafından karşılanan öğrenciler daha sonra Meteoroloji Uzmanı Sayın Aykut Yılmaz’ın meteoroloji nedir, ne iş yapar buna bağlı olarak basınç ölçme, nem ölçme, sıcaklık ölçme ve helyoğraf hakkında bilgilendirmesini ilgiyle dinlediler. Yapılan bilgilendirmelerin ardından bahçede sıcaklık siperinin görevini, helyoğraf, plüviograf, termograf, anemograf, buharlaşma havuzu gözlemleyip hava durumunun nasıl öğrenildiğini yerinde görmüş oldular.

Meteoroloji Müdürlüğünün ardından öğrencilerimiz öğretmenleriyle birlikte Fethiye Kalesine çıkarak Fethiye’yi kuşbakışı gözlemlediler. Burada da daha önce derste işledikleri konuların pekiştirmesini yaparak öğrenmelerini kalıcı hale getirmiş oldular.

Keyifli ve bilgi dolu bir gezi geçiren öğrenciler çalışmalarında ki öğrenmelerini de tamamlamış oldular.

 

Özel Fethiye Öğrencileri DEKAMER’İ Ziyaret Ettiler

Özel Fethiye Eğitim Kurumları 5, 6, ve 7. sınıf öğrencileri, okulumuzda Fen Bilimleri Zümresi tarafından yürütülen “Dostum Caretta” projesi kapsamında Dalyan İztuzu plajında bulunan DEKAMER’i ziyaret etti. Merkezde Caretta caretta’ların yaşam döngüsü hakkında bilgi alan öğrencilerimiz, saha temizliğinin ardından havanın kararmasıyla birlikte DEKAMER gönüllüleri ile Caretta’ların yumurtlamalarını gözlemlemek için arazi çalışmasına başladılar.

DEKAMER gönülleri eşliğinde gruplara ayrılan öğrenciler ve öğretmenler gece geç saatlerde Caretta’ların yumurtlama anını ve yumurtaların koruma altına alınma halini takip edip yakından izlediler. Özel Fethiye Eğitim Kurumları 5, 6, ve 7. sınıf öğrencileri DEKAMER gönülleri eşliğinde yapılan gözlemde keyifli anlar geçirip, güzel hatıralar biriktirerek okula döndüler.

Özel Fethiye’de Okuma Bayramı Sevinci

Özel Fethiye eğitim Kurumları 1. sınıfları 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü tüm öğrenci, öğretmen ve velilerin katılımıyla coşkulu bir programla okuma bayramlarını gerçekleştirdiler.

Geleceğimizin mimarları, Büyük Önder Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin yılmaz bekçileri minikler, tüm ders yılı boyunca yaptıkları çalışmaların meyvesini, okullu olmanın verdiği heyecanı öğretmenleri ile birlikte hazırladıkları programla sundular. 1. Sınıf öğretmenlerimiz Aygül Braderin ve Nuray Keskin rehberliğinde hazırlanan programda öğrenciler şarkılar söyleyip, müzik öğretmenleri eşliğinde çaldıkları melodikalardan sonra “Reklamları Çizen Çocuk” oyunu sergilediler. Program boyunca ailelerinden de bolca alkış aldılar. Müzik ve danslarıyla birlikte büyük beğeni topladılar. Programda ayrıca öğrencilere günün anısına günlük ağacı fidanı hediye edildi.

Program sonunda Okul Müdürü Ayser YILMAZ, “Öğrencilerimizi gösterdikleri özverili çalışmalarından dolayı kutluyor, öğrencilerimizin başarılarının eğitim öğretim hayatlarının ilk yılında olduğu gibi artarak devam etmesini diliyorum. Misafirlerimize de katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ” İngilizce Müzikali

Özel Fethiye Eğitim Kurumları’nın en önemli misyonu her öğrencimizi Atatürkçü, çağdaş, bilimsel düşünen, çok yönlü ve nitelikli bireyler olarak yetiştirmektir. Bu hedeflerin gerçekleşmesi etkili bir eğitim sürecine bağlı olduğundan, okul öncesinden başlayarak tüm kademelerimizde eğitimin kalitesini artırmak için yoğun çaba göstermekteyiz.  Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri de girmiş oldukları İngilizce sınavlarında elde ettikleri başarılar ile okulumuzda verilen yabancı dil eğitiminin kalitesini kanıtlamakta ve her yıl yükselen başarı istatistiklerimiz okulumuzu Fethiye’nin en başarılı yabancı dil eğitim veren kurumu yapmaktadır.

Dünyanın en büyük ve en güvenilir üniversitelerinden olan ve tüm dünyada ana dili İngilizce olmayanlar için düzenlenen, İngilizce sınavlarla adını duyurmuş olan CAMBRIDGE UNIVERSITY’nin ESOL sınavlarına 12 yıldır katılan Özel Fethiye Eğitim Kurumları bu yıl da sertifikalarını Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde 24 Mayıs 2019’da yapılan bir törenle öğrencilerine verdi. Her yıl Cambridge Üniversitesi ESOL Sınavları sertifikalarını farklı şekillerde öğrencileriyle buluşturan Özel Fethiye Eğitim Kurumları Yabancı Diller Bölümü, bu yılda 5. Müzikali KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ ile sahnedeydi. KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ müzikalini kendi tarzlarıyla ortaya koyan Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri ve Yabancı dil öğretmenleri ayakta alkışlandılar. Yabancı dil öğretmenlerinin; günümüz esprileri, şarkıları ve kendi yazmış oldukları sözler, dans şovları, kendi tasarladıkları sahne dekoru ile hazırlamış oldukları İngilizce müzikali büyük beğeni topladı.

            Cambridge Üniversitesi ESOL Sınavlarının sertifikaları alan ve KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ müzikalini canlandıran tüm öğrencilerimizi üstün başarılarından dolayı kutluyor ve en büyük destekçileri olan öğretmen ve ailelerine teşekkür ediyoruz.

“Okul Dışarıda Günü” Etkinliğimiz

Çocuğun yeteneklerini keşfetmesinde iletişim becerilerini geliştirmesinde, kendilerini ifade etmesinde, motor gelişimini desteklemesinde, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişim ile dil gelişimini sağlamasında en etkili yöntemler oyundur. Bu sebeple ki 23 Mayıs 2019 Çarşamba günü tüm Türkiye’de okul öncesi öğrencileri için “Okul Dışarıda Günü” etkinlikleri yapılması planlanmıştır.

Oyunun ve açık havanın çocuğunun hayatındaki önemine vurgu yapmak, eğitimciler, aileler ve toplumda olumlu farkındalık oluşturmak amacıyla ve “Oyun Her Zaman Her Yerde ve Herkese” sloganıyla okulumuz anasınıfı ve 1. Sınıf öğrencileri velilerinin de katılımıyla okul bahçesinde farklı oyunlar oynadılar. Velilerin ve öğretmenlerin de katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikle öğrenciler “Yağ Satarım, İstop, Körebe Ve Mendil Kapmaca,  vb.” oyunlarını gönüllerince oynadılar. Eğlenceli ve hoş bir zaman öğrenciler ve gönüllerince eğlendiler.

2. Sınıflarımızın “The Three Billy Goats” Etkinliği

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri yabancı dil eğitimindeki çağımızın gerektirdiği teknik ve metotlarla çalışmalarının bir örneğini okul salonunda yapılan gösteri ile sergiledi.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları olarak yabancı dil eğitimindeki hedef, küçük yaştan itibaren başka bir dilde kendine güvenen, sahnede sunum yapabilen ve böylelikle dili anlamlı kılan öğrenciler yetiştirmektir. Okulumuz 2.sınıf öğrencileri tarafından “The Three Billy Goats” isimli oyun 21 ve 22 Mayıs tarihlerinde okul salonunda sergilendi. İzleyenlerden ve velilerinden bolca alkış alan öğrenciler usta oyuncuları aratmadılar.

Öğrencilerin yabancı dil eğitiminde ve bu tür etkinliklerde emeği geçen tüm öğretmenlerimizi tebrik ediyor ve çalışmalarımızda bizleri yalnız bırakmayan velilerimizi de teşekkür ederiz.

 

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Eğitim Kurumları Öğrencileri “Organik Bahçem” projesi kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezini ziyaret ettiler.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri okul bahçesinde oluşturdukları “Organik Bahçem” bölümüne bu yıl Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi ve Yerel Tohum Derneği ile iş birliği yaparak ekim ayında dikim yaptılar. Uzman kişilerden yaparak yerinde öğrenen öğrenciler daha sonra öğretmenleri rehberliğinde çalışmalarına dönem boyunca devam ettiler. Organik Bahçe çalışmalarını yürüten öğrenciler öğretmenleri rehberliğinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’ni ziyaret ettiler. Ziyarette öğrenciler, daha önce dikilen ürünlerin tohumunu, yeni yetiştirdikleri salatalık ve marulları ziyaret ettikleri merkeze götürdüler. Yerel Tohum Merkezini, laboratuvarları ve tohumların çoğaltıldığı uygulama bahçesini gezerken yerel tohum ve önemi hakkında yetkililerden de bilgi aldılar ve çalışmaları da yerinde görmüş oldular. Öğrenciler daha sonra merkezdeki sorumlularla dikim yaparak ve Muğla yerel basını ile de röportaj yaptılar.

Geziye rehberlik eden Fen Bilimleri zümre öğretmenleri de konu ile ilgili olarak amaçlarının öğrencileri küçük yaşta doğayla buluşturmak, çevre bilinci oluşturmak, sorumluluk almayı ve ürün oluşturmalarını desteklemek, öğrenmeyi sınıflardan doğaya taşımak olduğunu belirttiler.

Özel Fethiye Pamukkale’de

Özel Fethiye Eğitim Kurumları Gezi, Tanıtım ve Turizm Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen okul gezileri eğlenceli ve eğitici olmaya devam ediyor.

18.05.2019 Cumartesi günü Denizli/Pamukkale gezisi düzenlendi. 3 rehber öğretmen ile Özel Fethiye Eğitim Kurumları 3. sınıf öğrencilerinin katıldığı, birlik ve beraberliğin neşeli saatlere dönüştüğü bu gezide öğrenciler Pamukkale ve Karahayıt’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek moral depoladılar.

18.05.2019 Cumartesi günü yapılan gezi de önce Pamukkale travertenleri gezildi. Daha öğretmenlerimiz eşliğinde Hierapolis Antik Kenti ziyaret edildi. Hierapolis Antik Kenti hakkında öğretmenlerimiz öğrencilere bu bölgenin tarihi hakkında detaylı bilgiler verdiler. Pamukkale’den sonra Karahayıt’a geçen öğrencilerimiz bu bölgeyi gezdikten sonra dönüş yoluna geçtiler. 

Gezi boyunca bolca fotoğraf çeken öğrencilerimiz çok eğlenceli, güzel ve unutulmaz anlar yaşadılar. Gezi boyunca da gezdikleri yerlerin hem sosyal ve kültürel yapısı hem de coğrafi özellikleri hakkında öğretmenleri tarafından bilgiler aldılar.

Yıldız Kız Tenis Takımı Türkiye Dördüncüsü

Özel Fethiye Eğitim Kurumları, sportif başarılarına bir yenisini daha ekledi.

07-12 Mayıs 2019 tarihlerinde Kocaeli’de düzenlenen okullar arası Yıldız Kız Tenis Türkiye Birinciliğine Özel Fethiye Ortaokulu öğrencileri de katılmıştır. Özel Fethiye Ortaokulu Yıldız Kız takımı başarılı maçlar çıkararak TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ olmuştur. Okulumuzu, ilçemizi ve İlimizi Kocaeli’de başarılı bir şekilde temsil ederek büyük bir başarı örneği gösteren Yıldız Kız Takımımız herkesin gururu oldu.

Kazanılan bu zafer sonrasında Okul Müdürü Ayser YILMAZ “Akademik alanda elde ettiğimiz başarılarımıza sosyal ve sportif alanda da aldığı başarılarla devam etmekteyiz. Önce İl birinciliği ile yaşadığımız gururdan sonra Grup İkinciliği ile Türkiye Şampiyonasına gitme hakkı kazandık. Öğrencilerimiz Kocaeli’de başarılı maçlar oynayarak Türkiye Dördüncülüğünün haklı gururu yaşadılar. Öğrencilerimizi elde ettikleri Türkiye Dördüncülüğünden dolayı ve bize yaşattıkları mutluluktan dolayı kendilerini, çalıştırıcılarını ve en büyük destekçileri olan ailelerini okulumuz adına tebrik ve teşekkür ediyorum. Özverili çalışmalarını sürdüren ve öğrencilerimizin en büyük destekçileri olan beden eğitimi öğretmenlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Başarılarının hep sürmesini diliyorum” dedi.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi elde ettikleri Türkiye Dördüncülüğünden dolayı kendilerini, çalıştırıcılarını ve en büyük destekçileri olan ailelerini tebrik ve teşekkür ediyoruz.

ÖZEL FETHİYE MİNİKLERİNDEN ANNELER GÜNÜ HEDİYESİ

Hayatın her alanında etkin bir biçimde yer alan kadınlar, aynı zamanda annelik gibi hayati bir sorumluluğu da üstlenmiştir. Annelerimiz, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmeleri için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan yüreklerdeki sınırsız sevgi ve sabrıyla dünyanın en kutsal varlıklardır.

Ülkemize ve insanlığa faydalı nesiller yetiştirmek için her türlü zorluğa göğüs gererek fedakârca çalışan anneler, aile değerlerinin yaşatılması ve geleceğe taşınmasının en önemli güvencesidir.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları olarak annelerimizin bizler için yaptıkları fedakârlıkları unutmadık. 10/05/2019 Cuma günü saat 19.30’da FBKM’ de, anasınıfı öğrencilerimizin uzun bir süredir çalıştığı “FINDIKKIRAN” adlı oyun sergilendi. Oyundan önce tüm öğrenciler annelerine anneler günü hediyelerini sundular, arkasından İngilizce ve Müzik öğretmenleri eşliğinde öğrendikleri İngilizce ve Türkçe şarkılar söylediler. Drama öğretmeniyle yaptıkları canlandırmalar ile de büyük beğeni toplayan minikler, anasınıfı öğretmenleri tarafından hazırlanan “FINDIKKIRAN” adlı oyununu sahnelediler. Oyunun önemli bir özelliği miniklerin sahnede canlı performans sergileyerek özgüvenlerinin ve yeteneklerinin ne kadar yüksek olduğunu ispatlamış oldular. “FINDIKKIRAN” oyunu kostümleri, müzikleri ve ana fikrinin dikkat çekiciliğiyle izleyenlerden büyük beğeni topladı.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları olarak annelerimize verilebilecek en büyük hediyenin evlatlarını sahnede görmenin gururu olduğunu bilerek sahip olduğumuz sanat bilinciyle bütün annelerimizin anneler gününü kutlarız.

Özel Fethiye Likya Yolunda

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrenci, öğretmen ve velileri ile 04 Mayıs 2019 Cumartesi günü doğa yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrenci, öğretmen ve velileri cumartesi sabah şehir merkezinde toplanarak araçlarla yürüyüşün yapılacak olduğu parkura ulaştı. Ekip liderliğini Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mesut Atlı’nın yaptığı yürüyüşte, Kayaköy-Ölüdeniz patikası yüründü. Tarihi Kayaköy ve dünyanın cennet köşesi olan Ölüdeniz manzarası eşliğinde yapılan 8 km yürüyüşte öğrenciler doğa ile iç içe bir gün geçirme fırsatı buldular. Kayaköy’ün ve Ölüdeniz’in eşsiz güzelliğine yüksekten bakma şansını yakalayan öğrenci, öğretmen ve veliler bolca fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirmişlerdir.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları açısından birlik beraberlik içerisinde geçen doğa yürüyüşünün memnuniyeti görülmeye değerdi.   

ÖZEL FETHİYE İZMİR UZAY KAMPINDA

Özel Fethiye Eğitim Kurumları 4.sınıf öğrencilerinden oluşan 37 öğrenci ve 3 öğretmen ile 03-05 Mayıs 2019 tarihlerinde İzmir Uzay Kampı gezisi düzenlemiştir.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri 03 Mayıs 2019 Cuma günü Uzay Kampına giriş yapmadan önce “İzmir Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesini ve Doğal Yaşam Parkını” gezdiler. Müze ve Doğal Yaşam Parkı ziyaretinin ardından Uzay Kampına giriş yapan öğrenciler, 05 Mayıs 2019 Pazar günü kamptan ayrıldılar ve Fethiye’ye dönüş yaptılar.

Uzay Kampında da öğrencilerin uzay bilimleri alanında eğitim alması, uzay simülasyonları ile takım çalışmasının önemini anlamaları ve uzay teknolojileri ile tanışmaları sağlanmıştır. Kamp süresince öğrencilerimiz aşağıdaki çalışmalara katıldı.

*  Hidroponik (topraksız bitki yetiştirme) yöntemi,

*  Gözlemevindeki teleskopla Apollo araçlarının indiği Ay’ın kraterlerinin, Jüpiter’in kuşaklarının, Satürn’ün halkalarının, takımyıldızlar içindeki çift yıldızların gözlenmesi

*  Yapay gece gökyüzünün oluşturulduğu dijital yıldız evinde konum astronomisi ve gök mekaniği,

*  Fizik ve kimyanın temellerinin açıklandığı deneyler sunumu ve uzayın araştırılması çalışmalarında Fen Bilimlerinin nasıl kullanıldığı,

*  Mars gezgini simülatörüyle sanal Mars keşfi konularında bilgilendirilmişlerdir.”

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri kampta hoşça vakit geçirip yeni bilgiler edinmiş olarak dönüş yaptılar.


Özel Fethiye İzmir’de

Özel Fethiye Eğitim Kurumları Gezi, Tanıtım ve Turizm Kulübü tarafından organize edilen İzmir okul gezisi çok renkli geçti.

05-06 Mayıs 2019 tarihlerinde İzmir iline düzenlenen geziye 5 öğretmen ile okulumuz 7.sınıf öğrencileri katıldı. Birlik ve beraberliğin neşeli saatlere dönüştüğü bu gezide öğrencilerimiz İzmir’in tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek moral depoladılar.

05-06 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılan gezi birinci günüde Efes Antik Kenti ve Şirince Köyü gezildi. Burada öğrencilerimiz öğretmenlerinden Efes Antik Kenti ve Şirinci Köyü hakkında detaylı bilgiler aldılar. Daha sonra İzmir merkeze geçildi ve burada da alışveriş merkezinde öğrenciler gönüllerince vakit geçirdiler. Gezinin ikinci gününde de öğrencilerimiz lise eğitimleri için tercih edebilecekleri okullar arasında olan İzmir Fen Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi ve Amerikan Koleji’ni ziyaret ederek bu okullar hakkında detaylı bilgiler edindiler. Okulların yaptıkları çalışmaları yerinde incelediler.

Gezi boyunca bolca fotoğraf çeken öğrencilerimiz çok eğlenceli, güzel ve unutulmaz anlar yaşadılar. Gezi boyunca da gezdikleri yerlerin hem sosyal ve kültürel yapısı hem de coğrafi özellikleri hakkında öğretmenleri tarafından bilgilendirilerek öğrendikleri konuları pekiştirme fırsatını da yakaladılar. Ayrıca lise eğitimleri için tercih edebilecekleri liseleri de yakından görmüş oldular.

Özel Fethiye’de Masal Anlatma Etkinliği

“Gökten üç elma düştü; biri bana, biri dinleyenlere, diğeri de bütün iyi insanlara...”

            Masalların büyülü dünyasını yaşatmak adına Gazi Üniversitesi Halk Bilimi Uzmanı Masal Anlatıcısı Sayın Berfin Sıla Kepez bugün misafirimiz oldu. Özel Fethiye Eğitim Kurumları da eski Türk masallarının elinden tutarak öğrencilere farklı lezzetler tattırmak adına “Masal Anlatma Etkinliği” gerçekleştirdi.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları etkinliği düzenlerken öğrencilerin masallarla kendilerini mekandan, zamandan soyutlayarak başka bir dünyanın kapılarını aralamalarını; teknolojiden uzaklaşarak derin bir nefes almalarını ve kendi içsel yolculuklarını keşfetmelerini ayrıca masal şarkıları ile kültürel değerlerini öğretmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla 2 ve 3 Mayıs tarihlerinde okul salonunda dört seans olarak masal anlatma etkinliğini gerçekleştirildi. Masal Anlatıcısı Sayın Berfin Sıla Kepez 02/05/2019 Perşembe günü okulumuz Anasınıfı, 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine 2 seansta “Nardaniye Hanım ve Kırk Haramiler” masalını anlattı. 03/05/2019 Cuma günü Fethiye’de faaliyet gösteren kreş ve anaokullarına 2 seansta “Tulpar” masalını anlattılar. Öğrenciler tarafından ilgiyle karşılanan ve dikkatle dinlenen masal drama ve def sesiyle öğrencilerin ve öğretmenlerin toplu danslarıyla son buldu. Türk masal motiflerinin de bolca kullanıldığı etkinlik, kırmızı başlıklı kızlarımızın sepetlerdeki elma ikramlarıyla süslendi.

“Gökten üç elma düştü; Biri bana, biri dinleyenlere, diğeri de bütün iyi insanlara…”

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI SEVİNCİ

Çocuklarımızın değerini bilmek onlara gereken önemi vermek ile olur. Bu değeri veren önderimiz Atatürk çocuklarımıza 23 Nisan’ı hediye etmiş ve bu günü çocuk bayramı olarak tüm dünya çocuklarına sunmuştur.

Bugünün çocukları olanların yarın büyüyerek ülkeye faydalı bireyler olması, devlet ve millet idaresinde görev alacak olmaları aslında onların hassasiyetle yetiştirilmelerini gerektirmektedir. Bu bilince sahip olan Özel Fethiye Eğitim Kurumlarında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla, heyecanla ve bir bayram sevinci ile kutlandı. Okul bahçesinden koridorlara,  sınıflardan panolara okulun her köşesinde bayram sevinci ve neşesi yansıtılmış, her yer öğrencilerin yaptığı resimler ve yazdığı şiirlerle süslenmişti. Özel Fethiye Eğitim Kurumları Anasınıfları,1. 2. Ve 3. sınıf öğrencileri 19.04.2019 Cuma günü okul bahçesinde hazırlamış oldukları resim sergisi, bando eşliğinde geçit töreni, dans gösterisi, ritim gösterisi ve halkoyunları gösterileri ile program kutlamalarının ilkini coşkulu bir şekilde gerçekleştirdiler.

23.04.2019 Salı günü sabah geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza sembolik olarak bir günlüğüne okul idaresinin devir teslimi yapıldı. Çok heyecanlanan ve görevlerini önemseyen küçükler görevlerinde çok başarılıydılar. Daha sonra ise okul salonun da “Geleceğin Umutları” adlı program sahnelendi. Programda temsili olarak görevi devralan öğrenci müdürün konuşması, şiirlerin okuması, 3 ve 4. sınıf öğrencilerimizin “Geleceğin Umutları” adlı oratoryosu büyük beğeni topladı. Program sonunda sahne alarak izleyicileri büyüleyen Özel Fethiye Eğitim Kurumları Orkestrası da dakikalarca ayakta alkışlandılar.

23 Nisan 2019 Salı günü de Beşkaza Meydanı’nda düzenlenen çocuk şenliğiyle doyasıya bayram coşkusunu hep birlikte yaşadık.

Yaşasın 23 Nisan, karanlıktan aydınlığa kavuştuğumuz gün…

Yaşasın Yurdumuzun temeli, geleceğimiz çocuklarımız...

 

ÖZEL FETHİYE’DE BAHAR COŞKUYLA KARŞILANDI

Özel Fethiye Eğitim Kurumlarında yoğun ders maratonu içerisinde bir mola vermek, eğlenmek ve baharı karşılamak amacıyla 9. Geleneksel Bahar Şenliği düzenlendi. Şenlikte tüm öğretmenler, öğrenciler ve veliler bir aradaydı.

Her yıl geleneksel hale gelen bahar şenliğinin bu yıl dokuzuncusu düzenlendi. Okul bahçesindeki yemeğin ardından sıra eğlenceye geldi. Öğrenciler resim öğretmenimiz eşliğinde tişört boyadılar. Anasınıfı öğrencilerimizde öğretmen ve velileriyle de organik bahçeme bitki diktiler. Daha sonra müzik öğretmenimiz eşliğinde ortaokul öğrencilerimiz ritim etkinliği ve oluşturulan orkestra ile de mini konser verdiler. Şenlik Grup White Noise’nun konseri ile coşkulu bir şekilde devam etti. Şenlikle ile ilgili olarak da Okul Müdürü Sayın Ayser Yılmaz “Her yıl daha da geliştirdikleri bahar şenliğinin amacının çocukları yoğun eğitim sisteminden biraz olsun uzaklaştırıp birlikte olmanın tadına vararak kısa da olsa bir eğlence molası vermek ve doğanın baharla uyanışına tanıklık etmelerini sağlamaktı. Bu sene her zaman ki şenlikten farklı olarak Grup White Noise’un konseri ile herkes doyasıya şarkı söyleyip dans etti.” Dedi.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğretmeni, öğrencisi, velisiyle hep beraber baharın neşesi, sevinci ve heyecanıyla güzel bir güne tanıklık ettiler. Herkes yoruluncaya kadar gönüllerince şarkı söyleyip dans ettiler. Aile sıcaklığının, dostluğun, samimiyetin olduğu ortam tüm katılımcıların yüzlerine gülümseme şeklinde yansımıştı. Hep birlikte daha nice baharlara diyen Özel Fethiye Eğitim Kurumlarında bu bahar günü herkesi imrendirecek güzellikteydi.

 

 

Küçük Kızlar Yüksek Atlama 1.si   Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Takım 1.si   Türkiye Yıldız Kızlar Tenis 9.su   Küçük Kızlar Atlama Türkiye 3.sü   Erkek Basketbol İl 3.sü   İl Satranç Turnuvası 3.sü   Tenis Küçük Kızlar İl 1.si   Küçük Kızlar Yüksek Atlama İl 1.si   Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Türkiye 9.su   Tenis Tek Bayan Türkiye 2.si   Küçük Kızlar Yüksek Atlama Türkiye 2.si