Pandemi Nedir?

Pandemi, dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara deniyor. Yeni bir tip virüs ortaya çıktığında, insanların bu yeni tip virüse bağışıklık kazanma süreci uzarsa, bu virüs dünyaya yayılabilir ve pandemi olarak adlandırılabilir.

 

Okulumuzda Alınan Pandemi Önlemleri

* Covid-19’dan sorumlu okul kriz yönetimi oluşturulmuştur.

* Tüm çalışanlarımız İlçe Halk Eğitim Müdürlüğünce verilen Covid ve hijyen kurslarına katılarak gerekli eğitimleri aldılar.

* Tüm öğretmenlerimize Covid-19 ile ilgili yapılan bilgilendirmeler ve görev dağılımları yapılmıştır.

* 2020-2021 ders yılı başlamadan önce okul binasının, ortak kullanım alanlarının, bahçenin genel temizliği, tadilatı ve dezenfektan ilaçlamaları yapılmıştır.

* Okulumuzda temassız ateş ölçer, maske, el antiseptiği ve kullanılmış maskeler için kapaklı tıbbi atık çöp kutuları temin edilmiştir.

* Sınıf, atölyeler, yemekhane, kafeterya, bahçe, toplu kullanım alanlarımız sosyal mesafeye dikkat edilerek düzenlenmiştir.

* Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi şikayetleri olan öğrencilerimizin, okul idaresine bilgi verilerek okula gönderilmemesi konusunda karar alınmıştır.

* Okula gelen tüm öğrenci, veli ve misafirlerin ateşlerinin ölçülmesine ve kayıt altına alınması kararlaştırılmıştır.

* 2020-2021 ders yılının başlamasıyla “Veli Bilgilendirme Formu ve Taahhütname” formunun imzalatılması kararlaştırılmıştır.

* Aile içerisinde Covid-19 belirtileri olan ya da Covid-19 tanısı konulan, çevresinde temaslı kişilerin bulunması durumunda hemen bilgi verilmesi ve öğrencinin okula gönderilmemesi konusunda veli bilgilendirilmiştir.

* Öğrencilerin okula bırakılması ve alınması sırasında her gün aynı velimizin olması konusunda bilgi aktarılmıştır. (65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan velilerimizin çocuklarımızı okula bırakmaması kendi sağlıkları için önemlidir)

* Okul giriş-çıkış saatlerinde öğrencilerin, veliler tarafından okul dışında teslim alınıp bırakılması kararlaştırıldı.

* Okulumuz girişlerine hijyen paspasları, koridorlara, sınıflara, yemekhane vb. yerler ile giriş ve çıkışa yakın alanlara el antiseptikleri yerleştirilmiştir, personelimiz tarafından sürekli takibi ve kontrol sağlanmaktadır.

* Öğrencilerimize online derslerinde hem de yüz yüze eğitime başladıklarında pandemiden korunma yöntemleri konusunda eğitimler verildi.

* Öğrencilerimiz yüz yüze eğitimde kitap, kalem vb. eğitim malzemelerini birbirleri arasında alışverişi yapmamaları konusunda bilgilendirildi.

* Lavabolara el yıkama ve hijyen içerikli posterler yerleştirildi.

* Temasın çok olduğu kapı kolları, merdiven korkulukları, elektrik düğmeleri gibi yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonu sık yapılmaktadır.

* Okulumuza salgın döneminde ziyaretçi kabul edilmeyecektir.

* Pandemi döneminde zorunlu olmayan toplu etkinlikler, Covid-19 bulaşma riskini arttıracağından dolayı yapılmayacaktır. Yapılması gerek görülen etkinlikler Sosyal mesafe kuralına uyularak açık alanlarda yapılacak ve maske takılacaktır.

 

Sınıfların Kullanımı

* Ders esnasında öğretmen ve öğrenciler arasında en az 1 m mesafe olacak şekilde oturma düzeni oluşturulmuştur.

* Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde olmayacak, çapraz oturma düzeni olacaktır.

* Her öğrenci her gün kendine ayrılmış sabit sırada oturacaktır.

* Damlacık oluşturması nedeniyle sınıf içinde yüksek sesle yapılan aktiviteler yapılmayacaktır.

* Öğrenciler gün boyu kendi sınıflarında ders görecek, Resim, Müzik, Bilgisayar dersliklerinde ise grupların birbirine karışması önlenecektir.

* Sınıflar teneffüs arasında temizlenecek ve havalandırılacaktır.

* Teneffüs sırasında öğrenciler, öğretmenleri ve nöbetçi öğretmenler tarafından takip edilecektir.

 

Yemekhane

* Yemekhane girişlerine el antiseptiği konulmuştur.

* Yemekhanede masalar ve sandalyeler arası mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenleme yapılmıştır.

* Temaslı takibinin kolay yapılabilmesi için yemek saatleri sınıflara göre belirlenecek aynı kişilerin aynı masada yemek yemeleri sağlanacaktır.

* Yemekhane görevlileri kişisel hijyen kurallarına uygun davranacak ve tıbbi maske takacaklardır.

* Masada yeme ve içme dışında maske takacaklardır. Açık büfe yemek servisi yapılmayacaktır.

* Yemekler okul bünyesinde hazırlandığı için Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Covid-19 kapsamında “Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi hizmeti sunan işletmelerde alınması gereken önlemlere uyulacaktır.

 

Kafeterya

* Bünyemizde bulunan kafeteryamızda maske kullanımı hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbire uyulacak, buralarda tek kullanımlık bardak malzemeler kullanılacaktır.

* Kantin kullanımı ve sosyal mesafe nöbetçi öğretmenler tarafından kontrol edilecektir.

 

Öğrenci Servisleri

* Servis şoförleri okulumuz tarafından Covid- 19 pandemisi hakkında bilgilendirildi.

* Servis şoförleri kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde temassız ateş ölçer ve maske bulunduracaklardır.

* Araç içinde Covid-19 ile ilgili uyulması gereken kurallar asılacak ve bu kurallara uyulacaktır.

* Araçlarda giriş kapısının yanına el antiseptiği koyulacaktır.

* Servisle ulaşım sağlayan öğrenci, öğretmen ve çalışanların maske takması ve her gün aynı yere oturması sağlanacaktır.

* Servisler de Sağlık Bakanlığı “Covid- 19 kapsamında Personel Servis araçlarıyla ilgili alınması gereken önemlere uyulacaktır.

 

Kaynakça:-Muğla COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi-2020/50 Karar No’luMuğla Hıfzıssıhha Meclisi Kurul Kararı-T.C Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel-Müdürlüğü Koronavirüs Koruma ve Kontrol önlemleri-TC Sağlık Bakanlığı Covid 19 Rehberi

Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi>>>

 

Küçük Kızlar Yüksek Atlama 1.si   Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Takım 1.si   Türkiye Yıldız Kızlar Tenis 9.su   Küçük Kızlar Atlama Türkiye 3.sü   Erkek Basketbol İl 3.sü   İl Satranç Turnuvası 3.sü   Tenis Küçük Kızlar İl 1.si   Küçük Kızlar Yüksek Atlama İl 1.si   Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Türkiye 9.su   Tenis Tek Bayan Türkiye 2.si   Küçük Kızlar Yüksek Atlama Türkiye 2.si