Özel Fethiye İzmir Uzay Kampında

Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu 4. sınıf öğrencilerimizden oluşan 31 öğrenci ve 3 öğretmenimiz ile 28-30 Nisan’da İzmir Uzay Kampı gezisi düzenlenmiştir.

Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu öğrencileri 28 Nisan Cuma günü Uzay Kampına giriş yapmadan önce “İzmir Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesini” gezdiler. Müze ziyaretinin ardından Uzay Kampına giriş yapan öğrencilerimiz, 30 Nisan Pazar günü kamptan ayrıldılar. Uzay Kampından ayrıldıktan sonra da “İzmir Doğal Yaşam Parkı’nı” ziyaret eden öğrencilerimiz Fethiye’ye dönüş yaptılar.

İzmir Uzay Kampı gezisi ile ilgili olarak Okul Müdürü Sayın Ayser YILMAZ “Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu olarak gezilerdeki hedefimiz, öğrencilerimizin seviyelerine göre bilgi, görgü ve yeteneklerini geliştirmek; yaparak yaşayarak öğrenmelerine imkân vermek ve derslerin uygulama ortamında yapılmasını sağlamak; onlara çevrelerini, toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik değerlerini tanıtmak, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından izletmektir.

Uzay Kampında da öğrencilerin uzay bilimleri alanında eğitim alması, uzay simülasyonları ile takım çalışmasının önemini anlamaları ve uzay teknolojileri ile tanışmaları sağlanmıştır. Kamp süresince aşağıdaki çalışmalar yapıldı.

*  Hidroponik (topraksız bitki yetiştirme) yöntemi,

*  Gözlemevindeki teleskopla Apollo araçlarının indiği Ay’ın kraterlerinin, Jüpiter’in kuşaklarının, Satürn’ün halkalarının, takım yıldızlar içindeki çift yıldızların gözlenmesi

*  Yapay gece gökyüzünün oluşturulduğu dijital yıldız evinde konum astronomisi ve gök mekaniği,

*  Fizik ve kimyanın temellerinin açıklandığı deneyler sunumu ve uzayın araştırılması çalışmalarında Fen Bilimlerinin nasıl kullanıldığı,

*  Mars gezgini simülatörüyle sanal Mars keşfi konularında bilgilendirilmişlerdir.”

Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu müdürü ayrıca gezi de emeğe geçen herkese teşekkür ederken bundan sonraki yıllarda da bu tür gezilere devam edileceğini belirtti.


 
Küçük Kızlar Yüksek Atlama 1.si - Bursa Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Takım 1.si - Muğla Türkiye Yıldız Kızlar Tenis 9.su-İzmir Küçük Kızlar Uzun Atlama 3.sü - Bursa Erkek Basketbol İlçe 3.sü 23 Nisan Satranç Turnuvası 3.sü - Muğla Küçük Kızlar Tenis İl 1.si - Muğla Küçük Kızlar Yüksek Atlama İl 1.si-Muğla Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Türkiye 9.su - Ankara Tenis Tek Bayan Türkiye 2. si- Ankara Küçük Kızlar Atletizm Yüksek Atlama Türkiye 2. si - Bursa