Özel Fethiye Eğitim Kurumlarında Anne-Kız Paylaşımları

                Özel Fethiye Eğitim Kurumları, Ergenlik Döneminde Büyüme ve Gelişme; Anne-Kız Paylaşımları Seminerinde 5 ve 6.Sınıf Anneleri ve Kızları ile buluştu. Her ders yılının II. dönemin de yapılan seminer geçtiğimiz günlerde okulun konferans salonunda anne ve kızlarının bir araya gelmesi ile gerçekleştirildi. Okulun Rehber Öğretmeni Müjde Yorulmaz tarafından organize edilen ve Fen Bilimleri Öğretmeni Özlem Kiper’in katkıları ile yapılan konferansta bilgilendirme, farkındalık ve anne-kızların paylaşımları güzel dakikalar yaşandı.

                Ergenlik Döneminin ilk yıllarında yapılan bu çalışmaların kız çocukları için son derece önemli olduğunu ve zihinlerdeki soru işaretlerinin, belirsizliğin giderilmesine katkı sağladığını belirten Müjde Yorulmaz, konferansın ilk bölümünde genel olarak bu dönem ve özellikleri üzerinde durdu. Ayrıca böyle bir çalışmanın planlanmasının nedeni ve hedefledikleri üzerine konuşan okulun Rehber Öğretmeni, ikinci bölümde sözü Fen Bilimleri Öğretmeni Özlem Kiper’e verdi. “Bu dönemde yaşanan fiziksel ve biyolojik değişimler çocuklar tarafından ifade edilirken belli zorluklar yaşanmaktadır. Ancak herkesin bu dönemden geçtiğini ve günümüzdeki çocukların daha şanslı olduğunu, anneleri ve öğretmenleri tarafından bilgilendirildiğini ve sağlıklı bir şekilde hazırlandıklarını.” belirten Kiper son olarak;  “Kız öğrencilere bu süreçten korkmamaları ve utanmamaları gerektiğini her zaman sorarak ve anlatarak gerek annelerinden gerekse öğretmenlerinden bilgi alabileceklerini, fiziksel ve biyolojik yaşayacakları farklılıklar ile baş etmeleri” konusunda açıklamalarda bulundu. Konferansın son bölümünde Müjde Yorulmaz; yaşanılan duygusal, sosyal değişimler ile birlikte arkadaşlık ilişkileri konusunda aile olarak nasıl davranış yolları izlenmesi gerektiğinin ve her zaman olduğu gibi çocuklarına daima sevgi, hoşgörü, anlayış, sabır ve empatik yaklaşımlarda bulunmaları gerektiğini vurguladı. Anne ve kızlarından gelen sorular cevaplanarak konferans sonlandırıldı.

 

 
Küçük Kızlar Yüksek Atlama 1.si - Bursa Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Takım 1.si - Muğla Türkiye Yıldız Kızlar Tenis 9.su-İzmir Küçük Kızlar Uzun Atlama 3.sü - Bursa Erkek Basketbol İlçe 3.sü 23 Nisan Satranç Turnuvası 3.sü - Muğla Küçük Kızlar Tenis İl 1.si - Muğla Küçük Kızlar Yüksek Atlama İl 1.si-Muğla Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Türkiye 9.su - Ankara Tenis Tek Bayan Türkiye 2. si- Ankara Küçük Kızlar Atletizm Yüksek Atlama Türkiye 2. si - Bursa