Özel Fethiye Rehberlik Servisinden Öğrencilere Sınav Öncesi Uyarılar

            Liselere Geçiş Sınavı bu yıl 2 Haziran 2018 Cumartesi günü tüm Türkiye’de 09.30’da yapılacaktır. Özel Fethiye Ortaokulu Rehber Öğretmeni Müjde Yorulmaz, sınava sayılı günler kala öğrenci velilerinin heyecanlı ve meraklı bekleyişlerinin zaman zaman yerini stres, endişe ve bazen de kaygı olarak öğrenci ve ailelerde kendini gösterdiğini ifade etti. Bu nedenle Müjde Yorulmaz, sınav öncesi ve sınav anında öğrencilerin ve ailelerin nelere dikkat etmeleri ve hangi durumlardan kaçınmaları gerektiği konusunda bazı uyarılarda bulundu.

            Öğrenciler artık son çalışmalarını, son deneme sınavlarını ve son konu tekrarlarını yapmak üzere bir haftalık planlamalarını yapmaları gerekmektedir. Sınav öncesi öğrencilerin psikolojik olarak da hazırlanması, ailelerin ve sevdiklerinin onlara destek vermesi, başarıyı olumluanlamda etkileyecektir. “Mutlaka kazanmalısın” ile başlayan cümleler çocuklarda baskı yaratacağı gibi sınav kaygısınıda tetikleyici olacaktır.  Bu nedenle anne-babalara düşen en önemli görev, psikolojik destek ve rahatlığın sağlanmasında onların yanında olmaları ders dışında sevdiği ancak yorucu olmayan aktivitelerle birlikte vakit geçirmektir.  Ailelerin sabır ve anlayış göstermeleri en temel beklentidir. Bunun yanında fizyolojik olarak da iyi bir hafta geçirmek yine sınav başarısını önemli derecede etkilediğini söyleyen Müjde Yorulmaz; beslenme ve uyku düzeninin son bir hafta da çok önemli rol oynamaktadır. Özellikle havaların çok sıcak olması nedeniyle ağır gıdalardan uzak durulması bol vitamin ve su tüketilmesinin, vücut direncini yükselten ve dikkat-odaklanma sorununa iyi gelen yiyeceklerin beslenme düzenine eklenmesinin önemli olduğunu vurgulamalıyız.

Ve sevgili öğrenciler: her biriniz belki az belki çok ama mutlaka sınav için emek harcadınız. Çok istediğiniz birçok şeyden vazgeçmek zorunda kaldınız ve artık son bir haftaya girdiniz.Artık kalan son haftada özellikle zorlandığınızı düşündüğünüz konular ve soru tarzları ile ilgili tekrarlar yapmanız, zaman yönetimini etkili bir şekilde kullanabilmek için süreli denemeler ile kendinizi sınamanız gerekmektedir. Uykunuza ve beslenmenize her zamankinden daha fazla özen gösterin, sizi yoracak ve üzecek her türlü durum ve düşüncelerden kendinizi uzak tutarak aslında son deneme sınavınıza hazırlanıyormuş gibi bu süreci geçirmeniz daha olumlu olacaktır. Henüz sınav olmadan sonuçlara odaklanmanız sizleri motivasyon anlamında olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kalan günlerde daha ne yapabilirim, bu konuda başka nasıl soru çıkabilir gibi çeşitli teknik ve taktiksel düşüncelerle geçirmenizi öneririm. Sınavdan bir gün önce çalışmayı bırakmak yine gerekli olan adımlardan biridir. Ancak aklınıza gelen veya takılan herhangi bir şey olursa sadece onu okumak ve kendinize hatırlatmak ve daha sonra üzülüp pişman olmamak için kitap ve defterlerinizi açabilirsiniz.  Ancak şu konuyu da çalışayım şunu da ezberleyim gibi düşünceler son günde size stres ve heyecan olarak geri döner, bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.  Unutmayın sınavlar hedefe giden yolda sadece birer araçtır ve asla amaç değildir.  Dileğimiz bu süreçte verdiğiniz tüm emeklerin karşılığını alırsınız. 

Müjde Yorulmaz son olarak adayların sınava giderken yanlarında, okul müdürlüklerince onaylanmış Renkli Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi ile T.C Kimlik Numaralarının bulunduğu nüfus cüzdanlarını, en az iki adet kurşun kalem, leke bırakmayan silgi ve kalemtıraş olması gerektiğini ifade etti. Ayrıca öğrencilerin sınav salonundaki görevlilerin uyarılarını ve sınav kurallarını çok iyi dinlemeleri gerektiğini de ekledi.

 
Küçük Kızlar Yüksek Atlama 1.si - Bursa Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Takım 1.si - Muğla Türkiye Yıldız Kızlar Tenis 9.su-İzmir Küçük Kızlar Uzun Atlama 3.sü - Bursa Erkek Basketbol İlçe 3.sü 23 Nisan Satranç Turnuvası 3.sü - Muğla Küçük Kızlar Tenis İl 1.si - Muğla Küçük Kızlar Yüksek Atlama İl 1.si-Muğla Yıldız Kızlar Artistik Jimnastik Türkiye 9.su - Ankara Tenis Tek Bayan Türkiye 2. si- Ankara Küçük Kızlar Atletizm Yüksek Atlama Türkiye 2. si - Bursa